Pierwsza zagadka dźwiękowa. Kategoria: przedmioty codziennego użytku


Co słyszysz na zamieszczonym poniżej nagraniu? Co wydobywa takie odgłosy? Posłuchaj pierwszego przedmiotu dźwiękowego zamieszczonego w niniejszej galerii i spróbuj odgadnąć jego źródło.

Przedmiot Dźwiękowy Nr 1

Dźwięk oryginalny

Poniżej umieszczony film zrealizowany w trakcie wydobywania tego dźwięku.

Film pokazuje proces imitowania oryginalnego dźwięku. Uzyskany w ten sposób materiał był podstawą do dalszych elektroakustycznych przekształceń, w rezultacie których stworzony został Przedmiot Dźwiękowy Nr 1.

Próbka dźwiękowa, zainspirowana została późno-czerwcową burzową aurą, zrealizowana została przez nagranie wody z węża ogrodowego padającej na odwróconą „do góry nogami” taczkę. Kręcąc kołem i uderzając rękami o taczkę, udało się pobudzać pudło rezonansowe powstałe pod misą.

Powstałe nagranie zostało znacznie obniżone i spogłosowane. Usunięto wysokie częstotliwości filtrem górnotnącym, dzięki czemu powstała „podstawa basowa” nagrania. Podczas dalszych przetworzeń wykorzystano także narzędzia Morphoder i Reel ADT2V Stereo. W rezultacie udało się uzyskać efekt akustyczny, kojarzący się burzą.


Baza efektów dźwiękowych

Poniżej znajduje się baza efektów dźwiękowych, które powstały przy okazji kreowania ostatecznego rezultatu. Wszystkie te odgłosy mają swoje źródło w odgłosach słyszalnych na umieszczonym powyżej filmiku i zostały wykorzystane jako elementy składowe Przedmiotu Dźwiękowego Nr 1.
Oto znany już film przedstawiający nagrywanie dźwięku oryginalnego. Tym razem jednak towarzyszy mu z podłożony synchronicznie Przedmiot Dźwiękowy Nr 1:Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.