Druga zagadka dźwiękowa. Kategoria: kuchnia


Co słyszysz na zamieszczonym poniżej nagraniu? Co może wydobywać takie odgłosy? Posłuchaj drugiego przedmiotu dźwiękowego zamieszczonego w niniejszej galerii i spróbuj odgadnąć jego źródło.

Przedmiot Dźwiękowy Nr 2

Dźwięk oryginalny

Poniżej umieszczony film zrealizowany w trakcie wydobywania tego dźwięku.

Film pokazuje proces imitowania oryginalnego dźwięku. Uzyskany w ten sposób materiał był podstawą do dalszych elektroakustycznych przekształceń, w rezultacie których stworzony został Przedmiot Dźwiękowy Nr 2.

Jedzenie przynależy do kategorii przedmiotów wyróżniających się niezliczonym bogactwem faktur, kształtów, a co za tym idzie, generujących przeróżne odgłosy. Wykorzystanie grochu łuskanego i przesypywanie go do metalowego rondla pozwoliło na otrzymanie interesującego, metalicznego brzmienia.

Podczas przetwarzania oryginalnego dźwięku dokonano obniżenia o oktawę oraz dodano rezonanse na wysokości 207 Hz oraz 172 Hz z wykorzystaniem pluginu Sci-fi. W ten sposób powstała próbka o nazwie Sci-fi+SoundShifterPitch zamieszczona w poniższej bazie efektów. Na jej podstawie zrealizowano finalny przedmiot dźwiękowy, wykorzystując Butch Vig Vocals Stereo. Jest to narzędzie oryginalnie służące do „koloryzowania” nagrań wokalu, wykorzystywane w postprodukcji muzyki rockowej. W tym przypadku pozwoliło „przerysować” groszek, tak by wrażeniowo przypominał odgłos cięcia metalu za pomocą piły tarczowej.


Baza efektów dźwiękowych

Poniżej znajduje się efekt akustyczny powstały jako etap pośredni w kreowaniu Przedmiotu Dźwiękowego Nr 2.
Oto znany już film przedstawiający nagrywanie dźwięku oryginalnego. Tym razem jednak towarzyszy mu z podłożony synchronicznie Przedmiot Dźwiękowy Nr 2:Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.