Czwarta zagadka dźwiękowa. Kategoria: instrumenty muzyczne


Co słyszysz na zamieszczonym poniżej nagraniu? Jakie instrumenty potrafisz rozpoznać? Posłuchaj Przedmiotu Dźwiękowego Nr 4 zamieszczonego w niniejszej galerii i spróbuj odgadnąć jego źródło.

Przedmiot Dźwiękowy Nr 4

Dźwięk oryginalny

Poniżej umieszczony film zrealizowany w trakcie wydobywania tego dźwięku.

Film pokazuje proces imitowania oryginalnego dźwięku. Uzyskany w ten sposób materiał był podstawą do dalszych elektroakustycznych przekształceń, w rezultacie których stworzony został Przedmiot Dźwiękowy Nr 4.

Nagrany utwór to Sarabanda z drugiej Suity wiolonczelowej J. S. Bacha. Wiolonczela to klasyczny instrument smyczkowy, wykorzystywany zarówno w partiach solowych jak i orkiestrowych. Ponieważ posiada cztery struny jest w stanie jednocześnie wydobyć 4 dźwięki o różnych wysokościach. Celem niniejszego przetworzenia było wzbogacenie możliwości wiolonczeli, sprawdzając, jak zda egzamin w roli pełnej orkiestry smyczkowej… z dodatkiem gitary elektrycznej.

Za pomocą obniżeń i podwyższeń oryginalnego dźwięku uzyskano barwy zbliżone do brzmień kontrabasu i altówki. Następnie wykorzystano narzędzie MannyM Distortion, dzięki czemu uzyskano wrażenie pojawienia się gitary elektrycznej. Całość została przetworzona w programie Absynth, co dodało dźwiękowi metaliczno-szeleszczącego pogłosu (próbka 7d) oraz wysokich, szemrząco – syczących refleksów (próbka 7e). Tak powstała „Suita na orkiestrę smyczkową i gitarę”.


Baza efektów dźwiękowych

Poniżej znajdują się efekty akustyczne powstałe przy okazji kreowania ostatecznego rezultatu. Mają one swoje źródło w dźwięku słyszalnym na umieszczonym powyżej filmiku i zostały wykorzystane jako element składowy Przedmiotu Dźwiękowego Nr 4.


Oto znany już film przedstawiający nagrywanie dźwięku oryginalnego. Tym razem jednak towarzyszy mu z podłożony synchronicznie Przedmiot Dźwiękowy Nr 4:Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.