Siódma zagadka dźwiękowa. Kategoria: głosy zwierząt


Co słyszysz na zamieszczonym poniżej nagraniu? Co może wydobywać takie odgłosy? Posłuchaj Przedmiotu Dźwiękowego Nr 7 zamieszczonego w niniejszej galerii i spróbuj odgadnąć jego źródło.

Przedmiot Dźwiękowy Nr 7

Dźwięk oryginalny

Poniżej umieszczony film zrealizowany w trakcie wydobywania tego dźwięku.

Film pokazuje proces imitowania oryginalnego dźwięku. Uzyskany w ten sposób materiał był podstawą do dalszych elektroakustycznych przekształceń, w rezultacie których stworzony został Przedmiot Dźwiękowy Nr 7.

Za oryginalnym dźwiękiem kryje się pies rasy bobtail. Jego kroki po żwirku oraz picie wody z miski stanowiły pretekst do realizacji nagrania, będącego podstawą do dalszych przekształceń.

Próbka dźwiękowa została najpierw przetworzona z pomocą narzędzia do usuwania dźwięków mlaskania, następnie obniżona aż o cztery oktawy. Powstały w ten sposób efekt może kojarzyć się z dźwiękiem lawiny, którą poprzedzają spadające kamienie (próbka 7a). Kolejne przekształcenia, o nieco muzycznym charakterze, zostały wprowadzone za pomocą MannyM Distortion, Morphodera i Absyntha. Ostatecznym zabiegiem było zawężenie dynamiki nagrania (kompresja).


Baza efektów dźwiękowych

Poniżej znajdują się efekty akustyczne powstałe przy okazji kreowania ostatecznego rezultatu. Mają on swoje źródło w dźwięku słyszalnym na umieszczonym powyżej filmiku i zostały wykorzystane jako element składowy Przedmiotu Dźwiękowego Nr 7.










Oto znany już film przedstawiający nagrywanie dźwięku oryginalnego. Tym razem jednak towarzyszy mu z podłożony synchronicznie Przedmiot Dźwiękowy Nr 7:



Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.