Ósma zagadka dźwiękowa. Kategoria: przedmioty codziennego użytku


Co słyszysz na zamieszczonym poniżej nagraniu? Co może wydobywać takie odgłosy? Posłuchaj Przedmiotu Dźwiękowego Nr 8 zamieszczonego w niniejszej galerii i spróbuj odgadnąć jego źródło.

Przedmiot Dźwiękowy Nr 8

Dźwięk oryginalny

Poniżej umieszczony film zrealizowany w trakcie wydobywania tego dźwięku.

Film pokazuje proces imitowania oryginalnego dźwięku. Uzyskany w ten sposób materiał był podstawą do dalszych elektroakustycznych przekształceń, w rezultacie których stworzony został Przedmiot Dźwiękowy Nr 8.

Próbka powstała w wyniku zarejestrowania odgłosów wydawanych przez metalowy pręt uderzający o ceramiczne kafle podłogowe. Dźwięk docelowy jest rezultatem połączenia kilku różnych efektów, uzyskanych na różnych etapach pracy z oryginalną próbką.

W pierwszym elemencie składowym dźwięk oryginalny został obniżony i wzbogacony o sztuczny pogłos. W drugiej ścieżce dźwięk oryginalny został, zwielokrotniony i opóźniany za pomocą narzędzia SuperTap. Podczas przetworzeń wykorzystano wtyczkę Reel ADT Live w celu dodania zniekształceń dźwięku o różnej wysokości. Jego działanie jest inspirowane rzeczywistym procesorem używanym w Abbey Road Studios w Londynie, gdzie wykorzystywano go m.in. przy nagrywaniu utworów zespołu The Beatles. Użyte zostało również narzędzie Manny Maroquin Distortion – efekt gitarowy służący do wprowadzania typowego dla muzyki rockowej i metalowej efektu „przesterowanej” gitary.


Baza efektów dźwiękowych

Poniżej znajdują się efekty akustyczne powstałe przy okazji kreowania ostatecznego rezultatu. Mają one swoje źródło w dźwięku słyszalnym na umieszczonym powyżej filmiku i zostały wykorzystane jako element składowy Przedmiotu Dźwiękowego Nr 8.
Oto znany już film przedstawiający nagrywanie dźwięku oryginalnego. Tym razem jednak towarzyszy mu z podłożony synchronicznie Przedmiot Dźwiękowy Nr 8:Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.