Dziewiąta zagadka dźwiękowa. Kategoria: miejsca publiczne


Co słyszysz na zamieszczonym poniżej nagraniu? Gdzie mogło zostać ono zrealizowane? Co może wydobywać takie odgłosy? Posłuchaj Przedmiotu Dźwiękowego Nr 9 zamieszczonego w niniejszej galerii i spróbuj odgadnąć jego źródło.

Przedmiot Dźwiękowy Nr 9

Dźwięk oryginalny

Poniżej umieszczony film zrealizowany w trakcie wydobywania tego dźwięku.

Film pokazuje proces imitowania oryginalnego dźwięku. Uzyskany w ten sposób materiał był podstawą do dalszych elektroakustycznych przekształceń, w rezultacie których stworzony został Przedmiot Dźwiękowy Nr 9.

Nagranie oryginalne zostało zrealizowane obok ratusza w podwrocławskiej Oleśnicy. Wyjątkowość miejsca tworzą liczne wieże zlokalizowane w pobliżu średniowiecznego rynku. Z nich, w samo południe, rozbrzmiewa bicie dzwonów i hejnał miasta.

Przetwarzając oryginalne nagranie wykorzystano obniżenia i korekcje barwy. Dodatkowo zostało ono zniekształcone za pomocą narzędzia Air Talkbox oraz wzbogacone o dodatkowe elementy poprzez syntezator Absynth. Ostateczny rezultat obniżono o oktawę.


Baza efektów dźwiękowych

Poniżej znajdują się efekty akustyczne powstałe przy okazji kreowania ostatecznego rezultatu. Mają one swoje źródło w dźwięku słyszalnym na umieszczonym powyżej filmiku i zostały wykorzystane jako element składowy Przedmiotu Dźwiękowego Nr 9.


Oto znany już film przedstawiający nagrywanie dźwięku oryginalnego. Tym razem jednak towarzyszy mu z podłożony synchronicznie Przedmiot Dźwiękowy Nr 9:Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.