Dwunasta zagadka dźwiękowa. Kategoria: głos ludzki


Co słyszysz na zamieszczonym poniżej nagraniu? Gdzie mogło zostać ono zrealizowane? Co może wydobywać takie odgłosy? Posłuchaj Przedmiotu Dźwiękowego Nr 12 zamieszczonego w niniejszej galerii i spróbuj odgadnąć jego źródło.

Przedmiot Dźwiękowy Nr 12

Dźwięk oryginalny

Poniżej umieszczony film zrealizowany w trakcie wydobywania tego dźwięku.

Film pokazuje nagranie oryginalnego dźwięku, który był wykorzystany w celu dalszych elektroakustycznych przekształceń, w rezultacie których stworzony został Przedmiot Dźwiękowy Nr 12.

Dźwięk oryginalny to nagranie chłopca recytującego wiersz „Leń” Jana Brzechwy. Głos został w pierwszej kolejności podwyższony niemal o oktawę (próbka 12a). Następnie wycięto z niego fragment pasma częstotliwości o szerokości ledwie 700 Hz (między 1000 Hz a 1700 Hz – próbka 12b).

Uzyskany w ten sposób efekt przepuszczono przez sztuczny pogłos. Dzięki temu powstał nierealistyczny dźwięk, mogący kojarzyć się ze szczekającym psem na klatce schodowej, bądź ptakami w gęstym lesie.


Baza efektów dźwiękowych

Poniżej znajdują się efekty akustyczne powstałe przy okazji kreowania ostatecznego rezultatu. Mają on swoje źródło w dźwięku słyszalnym na umieszczonym powyżej filmiku. Pierwsze dwa zostały wykorzystane do wykreowania Przedmiotu Dźwiękowego Nr 12. Trzy ostatnie są rezultatem twórczych poszukiwań.


Oto znany już film przedstawiający nagrywanie dźwięku oryginalnego. Tym razem jednak towarzyszy mu z podłożony synchronicznie Przedmiot Dźwiękowy Nr 12Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.